"Każdy człowiek jest innym kwiatem w ogrodzie wszechświata. Dlatego emanuje sobie tylko właściwym pięknem" Aldona Różanek

niedziela, 28 lipca 2013

Żywotnik zachodni - zabieg przywracający życie

Witajcie,
zgodnie z postanowieniem postanowiłam wykonać zabieg mający na celu przywrócenie życia mojej tui. 
O niepokojących objawach pisałam dwa posty wcześniej. Tak więc za radą Eryka i Ewy:

Krok 1: Przycięłam gałązki (na początek niedużo - wychodząc z założenia, że zawsze mogę dociąć)
 Starałam się wyciąć te brązowe
Już wiem, że regularne cięcie wpływa korzystnie na zagęszczenie krzewów.

Krok 2: Wyjęłam tuję z dotychczasowej donicy i po obejrzeniu mogę stwierdzić, iż faktycznie mogło być jej za ciasno, gdyż bryła korzeniowa wyglądała jak jeden wielki zwinięty korzeń. Raczej nie było przelania wody, ale bryła korzeniowa była wilgotna.
Krok 3: Po wyłożeniu nowej donicy drenażem i wsypaniem niewielkiej ilości podłoża do iglaków dopasowałam tuję w nowe, większe miejsce. Krok 4: Na zdjęciu poniżej widać o ile większa jest średnica donicy. 
Do obsypania tej różnicy wykorzystałam podłoże do iglaków, dociskając delikatnie rękami i oczywiście podlałam, aby ziemia wokół rośliny osiadła. Czytałam gdzieś, że tuż po przesadzaniu nie korzysta się z żadnych nawozów, trzeba ok. tygodnia poczekać (nie wiem czy to prawda, więc na wszelki wypadek podlałam samą wodą). 
Krok 5: Efekt końcowy:
Liczę, że cały ten zabieg nie pójdzie na marne i kondycja tui się poprawi.
Raz  jeszcze ogromne dzięki dla Ewy i Eryka za rady:)
Pozdrawiam serdecznie życząc udanej pogody w nadchodzącym tygodniu - takiej w sam raz :-)

8 komentarzy:

 1. :) trzymam kciuki! Roślinę podlać i pozwolić ziemi lekko przeschnąć, to taka dobra rada na przyszłość.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniale to wszystko zrobiłaś Joasiu. Mam nadzieję, że teraz Twoja Tuja odżyje. Ciekawa jestem czy obcięte gałązki włożyłaś do doniczek? Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, włożyłam do donicy dwie gałązki. Może się przyjmą:)

   Usuń
 3. Mój balkonowy iglaczek też nieco podupadł w tym roku. Coraz więcej się z nieco igieł sypie no i sporo usycha. Chciałam zaczekać z przeprowadzką do większej donicy na jesień, ale może lepiej zrobić to już teraz?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy poczekać z przesadzeniem do jesieni czy też zrobić to teraz - nie wiem, ale mogę powiedzieć, że stan mojej tui po niedawnym przesadzeniu w zasadzie nie zmienił się, ale najważniejsze, że śię nie pogorszył. Może potrzebuje więcej czasu aby dojść do siebie?

   Usuń
 4. Zaplanowałam przeprowadzkę do większej donicy na przyszły tydzień :) A jak Twój okaz? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm...miałam nadzieję, że po całych tych zabiegach pochwalę się ożywioną tują, której przybędzie więcej sił witalnych. Jednak szczerze mówiąc nie dało to większych pozytywnych rezultatów. Chociaż nie powiem - niewielką różnicę widzę - co prawda sam jej "czubek" nadal jest oklapnięty, ale dolne gałązki są bardziej sprężyste. Oby przed zimą dała radę się ogarnąć!

   Usuń